#
#
slaajd
Natura, Sztuka, Piękno
Centrum Edukacji Ekologicznej - warsztaty ekologiczne na terenie MOB
Nr 2
JUBILEUSZ 80-LECIA
MIEJSKIEGO OGRODU BOTANICZNEGO
slajder1
Araceae
   Obrazkowate – Araceae

         


Jest to rodzina obejmująca 110 rodzajów i ok. 2900 gatunków roślin na ogół zielnych, choć znane są formy drzewiaste i krzewiaste, pnącza. Liczne gatunki w tropikach tworzą liany, są epifitami a zdarzają się rośliny wodne. Pochodzą w większości z obszarów tropikalnych i subtropikalnych, tylko nieliczne gatunki pochodzą ze strefy umiarkowanej. Wśród rodziny istnieje ogromne bogactwo form, liście mogą być rozmieszczone dwurzędowo albo naprzemianlegle. Są one proste i całobrzegie, pierzastowrębne lub pierzaste. Miewają też w blaszkach liściowych liczne otwory. Ze względu na sposób i przystosowanie do warunków życia występują u nich liczne korzenie przybyszowe - u form wspinających jako korzenie czepne, u epifitów jako połączenia z ziemią (mogą dorastać nawet do 30m długości), a czasem jako korzenie powietrzne.

Najbardziej charakterystyczny dla obrazkowatych jest kwiatostan złożony z drobnych, niepozornych kwiatów, osadzonych na osi i tworzących tzw. kolbę, otoczoną dużą liściową podsadką, czyli pochwą. Pochwa ta jest często barwna i spełnia rolę powabni. Kwiatostany także wykazują duże przystosowanie – wiele gatunków jest zapylanych przez muchy, wtedy kolby i pochwy maja odcienie brązu, a zapach ich jest nieprzyjemny (zapach kału i moczu). Niekiedy, kwiatostany tworzą pułapki (kwiatostany pułapkowe) zwabiające owady zapylające kwiaty. Kwiaty są albo obupłciowe albo rozdzielnopłciowe. Często się zdarza, że w końcu kolbowatego kwiatostanu zgromadzone są duże ilości skrobi, która rozkładana wytwarza zapach. U niektórych rodzajów, wytwarzane jest przy tym ciepło, które wzmacnia zapach i pomaga w przywoływaniu owadów.

Są to rośliny zarówno trujące jak i lecznicze, zawierają oprócz skrobi liczne olejki eteryczne saponiny i flawonoidy. Dawniej miały zastosowanie w lecznictwie. Obecnie wiele gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne, a w swojej ojczyźnie jako rośliny uprawne (jedna ze starszych roślin uprawnych) służące do spożycia. W stanie surowym zawierają one jednak dużo szczawianów wapnia w postaci kryształków, które mogą powodować pieczenie i podrażnienia śluzówki. Po ugotowaniu lub upieczeniu bulwy nadają się do spożycia. Również spożywane są ogonki liściowe i pędy roślin, ale także po obróbce cieplnej.
 
Do obrazkowatych należy wiele znanych roślin ozdobnych, jak np. anturium, kalijka, monstera, filodendron, aglaonema oraz rośliny uprawne m.in. taro i dziwidło, dostarczające jadalnych bulw. W Polsce w warunkach naturalnych występują następujące rodzaje obrazkowatych: czermień błotna  i obrazki (arum). Rośliny z rodziny Araceae mogą być rozmnażane generatywnie (przez wysiew nasion) oraz wegetatywnie (przez podział rośliny matecznej). Wiele gatunków wytwarza odrosty korzeniowe lub bulwy potomne przy roślinie macierzystej.

Gatunki występujące na terenie Ogrodu:
Alocasia (alokazja) - rodzina Araceae (obrazkowate)
Aglaonema  – Rodzina Araceae (obrazkowate)
Amorphophallus (amorphophalus) – rodzina Araceae (obrazkowate)
Anthurium (anturium) – rodzina Araceae (obrazkowate)
Arum (Obrazki) - Rodzina Araceae (obrazkowate)
Colocasia esculenta (Taro, Kolokazja jadalna, Kleśnica) - rodzina Araceae (obrazkowate)
Dieffenbachia maculata  (Difenbachia nakrapiana) – rodzina Araceae (obrazkowate)
Epipremnum - rodzina Araceae (obrazkowate)
Monstera (monstera) – rodzina Araceae (obrazkowate)
Philodendron (filodendron) – rodzina Araceae (obrazkowate)
Pistia (Topian osokowaty) – rodzina Araceae (obrazkowate)
Scindapsus - rodzina Araceae (obrazkowate)
Spathiphyllum (Skrzydłokwiat) - rodzina Araceae (obrazkowate)
Syngonium - rodzina Araceae (obrazkowate)
Xanthosoma (Ksantosoma) - rodzina Araceae (obrazkowate)
Zamioculcas – rodzina Araceae (obrazkowate)
Zantedeschia (Cantedeskia) - rodzina Araceae (obrazkowate)