#
#
slaajd
Natura, Sztuka, Piękno
Centrum Edukacji Ekologicznej - warsztaty ekologiczne na terenie MOB
Nr 2
JUBILEUSZ 80-LECIA
MIEJSKIEGO OGRODU BOTANICZNEGO
slajder1
Aktualności / Ogród pięciu świec - reportaż
05.10.2014
W październiku 2013 roku powstała koncepcja utworzenia ogrodu w stylu wschodnim („ogrodu japońskiego”) na wydzielonej części Miejskiego Ogrodu Botanicznego. Ogrody japońskie są na ogół niewielkimi ogrodami o zamkniętej powierzchni. Na bazie kamieni i roślin przeniesionych w listopadzie 2013 roku z centrum Zabrza – były elementem zieleni miejskiej - utworzono nowe założenie ogrodowe. Oprócz elementów przeniesionych z centrum wykorzystano również kostkę granitową, bambus, drewno, głazy, kamienie i liczne rośliny. Nowe nasadzenia zostały dobrane do charakteru ogrodu i gatunki roślin pochodzą z Azji.

Do ogrodu można wejść przez bramę w charakterystycznym czerwonym kolorze z napisami po japońsku. Napis przedstawia nazwę ogrodu - „Ogród pięciu świec”. Nazwa została zainspirowana pięcioma dużymi tujami, które tam rosną od lat i symbolizują właśnie te pięć świec. Ogrody wschodu są ogrodami symboli, nawet miejsca, które mogą kojarzyć się z wodą zostały wypełnione kamykami, a rzeki symbolizuje odpowiednio ułożony łupek.

Zaprosiliśmy mieszkańców na otwarcie tego założenia ogrodowego w dniu 30 września. Oprócz przecięcia wstęgi, z udziałem przedstawicieli władz miasta, były inne atrakcje, nawiązujące do dalekiego wschodu. Bardzo ważnym akcentem była prelekcja Pana dr hab. Krzysztofa Rostańskiego – wykładowcy na wydziale architektury Politechniki Śląskiej - na temat sztuki kształtowania ogrodów dalekiego wschodu, która była próbą przybliżenia nam ich historii oraz zasad tworzenia. 

Z dużą radością przyjęliśmy chęć udziału w naszej uroczystości ze strony szkół. Została zorganizowana wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego z Zabrza (ZSO nr 18), zainspirowanych naszym zakątkiem – 10 obrazów i 10 fotografii. Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego (ZSO nr 5) pokazali sztukę wykonywania origamii, oraz inne prace plastyczne związane z Japonią. Brały w tej uroczystości udział także inne szkoły – VIII Liceum Ogólnokształcące (ZSO nr 14), którego uczniowie mają w programie nauczania naukę języka japońskiego. Zaprezentowali nam jak wyglądają nasze imiona napisane po japońsku.

Oprócz szkół w uroczystości wzięli udział  - Herbaciarnia Czajnik z Zabrza - była serwowana herbata japońska wraz z opowieścią o sztuce jej parzenia oraz Restauracja Sushi Arigato z pokazem robienia sushi i jego degustacją.

Niewątpliwą atrakcją był pokaz szermierki mieczami japońskimi, wykonany przez Shibucho Komei Juku Dojo z Gliwic. Jest to styl walki niezbyt znany w naszym kraju. Prowadził je jeden z dwóch „SHIBUCHO” w Polsce pan Edward Pieczara. Okazało się że sztuka ta jest na wyciągnięcie ręki, gdyż nauka i treningi tego stylu walki odbywają się w zabrzańskiej szkole – ZSO nr 18.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć....