aktualności | edukacja | układ Ogrodu | roślinność | rośliny zielne | drzewa | ciekawostki | szklarnie | kontakt, dojazd
flora | fauna | od nas | galeria | nasi Dobroczyńcy | inne ogrody | sprzedaż | mapa serwisu

MOB Zabrze Aktualności 2011


Aktualności 2011

21 grudnia - idą Święta, Święta !!!

    Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2012
    pracownicy Ogrodu i osoby pracujące przy powstawaniu tego serwisu,
    życzą wszystkim Państwu - i tym którzy odwiedzają nas w Ogrodzie
    i tym którzy mogą tylko poprzez internet -  pogodnych i radosnych dni,
    dużo zdrowia i szczęścia, zadowolenia z własnych osiągnieć, spełnienia
    najskrytszych marzeń i wielu Przyjaciół.
   
    Bardzo Wam wszystkim dziękujemy za pamięć o nas.

Zdrowych i wesołych Świąt


19 grudnia - Kalendarz na rok 2012
Na nadchodzący rok 2012 przygotowaliśmy dla Państwa kolejną edycję naszego kalendarza. Cieszymy się tym bardziej, że jest to już edycja szósta. Całość do pobrania w dziale Od nas. Kalendarz został przygotowany w pięciu różnych wersjach, tak aby można było optymalnie dopasować je do Państwa monitorów. Zapraszamy.

14 listopada - Warsztat metodyczny w Ogrodzie Doświadczeń
8 października nauczyciele przedmiotów przyrodniczych uczestniczyli w warsztacie metodycznym w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Warsztat został zorganizowany przez Centrum Edukacji Ekologicznej przy MOB w Zabrzu oraz doradcę metodycznego z biologii w Zabrzu, Grażynę Skirmuntt....

24 paździenika - Konferencja ekologiczna - relacja
Dnia 20 października br. odbyła się konferencja pt. "CO Z TĄ PRZYRODĄ? CO Z TYM CZŁOWIEKIEM? Stan środowiska przyrodniczego i kondycja człowieka we współczesnym świecie”.
Organizatorami byli Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, Katedra Ekologii oraz Katedra Psychologii Społecznej i Środowiskowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach...

6 października - Konferencja ekologiczna
Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu oraz Katedra Ekologii i Katedra Psychologii Społecznej i Środowiskowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach serdecznie zapraszają do udziału w konferencji pt. "CO Z TĄ PRZYRODĄ? CO Z TYM CZŁOWIEKIEM? Stan środowiska przyrodniczego i kondycja człowieka we współczesnym świecie”.


8 września - Nowa galeria - Sylwia Wolna, Miejski Ogród Botaniczny w maju i sierpniu
Tym razem prezentujemy już piątą galerię pani Sylwii Wolnej. Ten obszerny zestaw zdjęć został wykonany w naszym Ogrodzie  w miesiącach maju i serpniu.
Zapraszamy do galerii.

5 września - Nowa  oferta  edukacyjna
Centrum Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, serdecznie zaprasza zabrzańskie szkoły do udziału w warsztatach ekologicznych. Przygotowaliśmy dla Państwa na nowy rok szkolny kolejne tematy. Zapraszamy...


30 sierpnia - Nowa galeria - Sylwia Wolna, Parafialny Ogród Botaniczny w Bujakowie
To już kolejna galeria jaką możemy Państwu zaprezentować, dzięki materiałom nadesłanym przez Panią Sylwię Wolną z Bytomia. Tym razem zdjęcia pochodzą z Parafialnego Ogrodu Botanicznego w Bujakowie.
Zapraszamy do galerii.

8 sierpnia - Ogród widziany w internecie - Youtube...
Miło nam poinformować że cieszymy się zainteresowaniem osób tworzących i zamieszczających materiały multimedialne w sieci. Pan  Rafał Tylenda opublikował w serwisie Youtube klip wideo poświęcony Ogrodowi. Zabraszamy do obejrzenia materiału...

17 lipca - Nowa galeria - Kolory lata... (Lato 2011)
Prezentujemy obrazy jakie można zobaczyć tego lata w Ogrodzie. Po początkowo zmiennej pogodzie obecnie możemy się już cieszyć latem w pełni, a to oznacza ciepło, słonce i kolory... dużo kolorów. Kolorów lata.
Zapraszamy do galerii.

20 czerwca - Festiwal Ekologicznych Projektów Gimnazjalnych
06 czerwca 2011 r. zabrzańskie Multikino gościło prawie 350 gimnazjalistów na Festiwalu Ekologicznych Projektów Gimnazjalnych. Tą pierwszą tego typu imprezę w Zabrzu zorganizowało Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu we współpracy z Wydziałem Oświaty i doradcą metodycznym z biologii. Uczniowie drugich klas gimnazjum prezentowali swoim młodszym kolegom wyniki wykonanych przez siebie projektów edukacyjnych...

20 czerwca - Festiwal kwiatów 2011 - fotoreportaż
Od 17 do 19 czerwca po raz piąty w Miejskim Ogrodzie Botanicznym odbył się festiwal Kwiatów. Tegoroczną imprezę odwiedziło wielu miłośników. Aby podzielić się wrażeniami z imprezy zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych podczas festiwalu..

9 czerwca - Festiwal Kwiatów Zabrze 2011W dniach 17-19 czerwca br. w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu odbędzie się Festiwal Kwiatów. Wszystkich chętnych zapraszamy do uczestnictwa w festiwalu.

Informujemy, że odwiedzający Miejski Ogród Botaniczny, będą mogli skorzystać z parkingu MOSiR przy stadionie KS Górnik Zabrze, wjazd od ul. Piłsudskiego.Zapraszamy również do obejrzenia transmisji z Walencji opery Giacomo Pucciniego "Tosca". Pokaz odbędzie się w Kwartale Sztuki za Teatrem Nowym 13-ego czerwca o godzinie 20.00

Wstęp wolny. Zapraszamy

2 czerwca - Poszerzona oferta edukacyjna
Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu poszerzyła swoją ofertę o pięć kolejnych tematów warsztatów ekologicznych. Zapraszamy do zapoznania się z nowym programem w zakładce "edukacja".

2 czerwca - Warsztaty ekologiczne poświęcone zwierzętom
"W obronie praw zwierząt" to temat warsztatu, który odbył się dnia 25.05.2011 r.
Znajomość praw zwierząt w naszym społeczeństwie pozostaje słabo znana, w szkołach zwykle ta problematyka nie jest w ogóle poruszana. Uczestnicy warsztatu w pierwszej części zastanawiali się, czy w świetle prawa zwierzę jest rzeczą czy istotą żyjącą, oraz czy zwierzę ma duszę.

25 maja - Koncert orkiestry w najbliższą niedzielę...
Informujemy że w najbliższą niedzielę, tj. 29 maja, koncert Orkiestry dętej rozpocznie się wyjątkowo o godzinie 15.00.
Zapraszamy.

23 maja - Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego „Wiosna w Zabrzu"
W dniu 19 maja 2011 r. w Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu odbyło się spotkanie Jury mające na celu wyłonienie zwycięzców konkursu fotograficznego "Wiosna w Zabrzu". Jury wzięło pod uwagę oryginalność, wartość artystyczną oraz jakość prac.

12 maja - Nowa galeria - Maj 2011
Otwarcie sezonu już za nami. Chcemy się podzielić z Państwem tym, co w Ogrodzie obecnie można zobaczyć. Dobra pogoda sprzyja wszystkim odwiedzającym. Ilość kształtów i kolorów może zaskoczyć niejednego. Mamy nadzieję że ta galeria zachęci też wiele osób do odwiedzenia Ogrodu.
Zapraszamy do galerii.

5 maja - Zaproszenie na warsztaty ekologiczne
Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu serdecznie zaprasza młodzież z zabrzańskich szkół na bezpłatne warsztaty ekologiczne. Nowa oferta znajduje się w zakładce "edukacja". Zapraszamy.


26 kwietnia - Targi w hali MOSiR...
W dniach 14-16 kwietnia w Hali MOSiR odbyły się III Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, wzięło udział w sesji - "EKOLOGIA W OBIEKTACH TURYSTYKI PRZEMYSŁOWEJ"...

20 kwietnia - Już tylko 10 dni do otwarcia sezonu...
Na ukończeniu są już ostatnie prace porządkowe i przygotowawcze. Do rozpoczęcia sezonu 2011 pozostało już tylko dziesięć dni. Mamy nadzieję że dobra pogoda utrzyma się w tym czasie, tak aby wszyscy goście mogli się cieszyć pięknem przyrody w nadchodzący długi weekend.

20 kwietnia - Muzyka w Ogrodzie
W bieżącym roku podobnie jak we wcześniejszych latach, w Ogrodzie zagra Orkiestra dęta pod batutą Pana Mandrysza. Pierwszy występ jest zaplanowany na dzień 8 maja. Występy odbywają się na wolnym powietrzu i są zależne od pogody. W następnych tygodniach orkiestra będzie grała w pogodne niedziele od godziny 16 do 18.

19 kwietnia - Cennik na rok 2011

Bilety
bilet normalny 2,00 zł
bilet ulgowy
(dzieci, młodzież szkolna, emeryci i renciści - za okazaniem legitymacji,
osoby niepełnosprawne) 
1,00 zł (za okazaniem legitymacji)
bilet dla dzieci do lat trzech za darmo
bilet rodzinny
- rodzice
- dzieci
połowa ceny obowiązującej
1,00 zł
0,50 zł
Bilety grupowe
bilet grupowy - normalny (osoby dorosłe)
1,00 zł od osoby
bilet grupowy - ulgowy (osoby uprawnione do ulg)
0,50 zł od osoby
Bilety okresowe
okresowy - normalny (osoby dorosłe)
20,00 zł
okresowy - ulgowy (osoby uprawnione do ulg)
10,00 zł
Inne - wykorzystanie plenerów i szklarni MOB do fotografowania i filmowania
uroczystości rodzinne (np. komunie, wesela) 20,00 zł
do celów komercyjnych
(fotografowanie profesjonalne - cena do negocjacji, nie mniej niż)
70,00 zł - stawka minimalna

Uwaga: przy grupach powyżej 20 osób, nie będą pobierane opłaty od opiekuna grupy (na każde 21 osób, jedna ma wstęp wolny)

W związku z prośbami osób odwiedzających Ogród o podanie przyjętych reguł zwiedzania, prezentujemy na oddzielnej stronie Regulamin Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Mamy nadzieję iż pomoże on w wyjaśnieniu pojawiających się niejasności i pytań zwiedzających dotyczących zachowania się w Ogrodzie, czy poruszania się po nim.

Zasady dotyczące biletów rodzinnych ujęte są w Uchwale 77/99 Zarządu Miasta Zabrze, do pobrania w wersji PDF:
[bilety_rodzinne.pdf]

14 kwietnia - Praca - nabór na stanowisko pracownicze - ogrodnik
Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu ogłasza nabór na stanowisko pracownicze - ogrodnik. Wszystkie osoby chętne do wykonywania pracy na powyższym stanowisku prosimy o nadsyłanie dokumentów aplikacyjnych, celem przeprowadzenia rekrutacji. Wymagane dokumenty winny być przez kandydata własnoręcznie podpisane i złożone w terminie do 10 czerwca 2011 roku pod adresem:
Miejski Ogród Botaniczny, 41-800 Zabrze, ul Piłsudskiego 60.


1 kwietnia - Nowa galeria - Wiosna 2011
Do rozpoczęcia sezonu pozostał miesiąc, a roślinność w Ogrodzie już zaczyna się budzić z zimowego letargu. Coraz więcej pięknych kształtów ukazuje się naszym oczom, a to dopiero początek. Szarość zaczyna ustępować miejsca wielobarwnej mieszance kolorów. Widać jak wszystko dookoła budzi się do życia. Przygotowaliśmy zestaw zdjęć ukazujących stan roślinności. Zapraszamy do galerii.

1 kwietnia - Konkurs fotograficzny "Wiosna w Zabrzu"
Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu z wielką przyjemnością zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "Wiosna w Zabrzu". Konkurs skierowany jest do uczniów szkól podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Zgłaszane prace fotograficzne muszą być związane z tematyką przyrodniczą Miasta Zabrze.


17 marca - Zjazd Krystyn - fotoreportaż
Tegoroczny, już 14 Zjazd Pań o imieniu Krystyna odbył się na Śląsku - w Katowicach i w Zabrzu. 12-ego marca Panie odwiedziły Zabrze, 13-ego zaś świętowały swoje imieniny w Katowicach. W Zabrzu miały możliwość zwiedzenia Kopalni Guido, a następnie udały się do Miejskiego Ogrodu Botanicznego, gdzie spotkały się z Prezydentem Zabrza Panią Małgorzatą Mańką-Szulik...

11 marca - Centrum Edukacji Ekologicznej - seminaria
Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu przy współpracy z ekspertami Urzędu Regulacji Energetyki w Katowicach ma przyjemność zaprosić zabrzańską młodzież (uczniów gimnazjalnych i starszych) na nieodpłatne seminaria.
16 lutego - Program zajęć warsztatowych organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu
Centrum Edukacji Ekologicznej korzystając z doświadczeń i wiedzy kompetentnej kadry od września 2010 r. prowadzi warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży. Prowadzone one będą głównie na terenie Miejskiego Ogrodu Botanicznego a także w innych współpracujących placówkach. Zajęcia organizowane będą w oparciu o bazę lokalową i wyposażenie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz walory środowiskowe, przyrodnicze i naukowe Zabrza. Treść warsztatów zgodna z nową podstawą programową (Rozp. MEN z dnia 23 grudnia 2008r., Dz. U. z 2009, Nr 4, poz. 17).


11 lutego - Dwa oblicza zimy - fotoreportaż
Chcieliśmy się z Państwem podzielić informacjami o tym, co dzieje się w ogrodzie w czasie trwania zimy. Tegoroczna już mocno dała nam się we znaki, bardzo wcześnie spadł śnieg i to w ogromnych ilościach. Mamy dopiero połowę lutego, a pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Na fotografiach możemy zobaczyć jak, w ciągu zaledwie dwóch tygodni, zmieniał się obraz ogrodu...

3 lutego - Stacjonarne warsztaty ekologiczne
Dotychczasowe zajęcia dotyczące roślin rosnących w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu poszerzyliśmy o informacje, których nie można przedstawić w terenie.Na tych zajęciach omawiana jest budowa wewnętrzna roślin, tkanki roślinne, organy i ich znaczenie dla rośliny. Uczniowie zapoznają się z obrazem mikroskopowym poszczególnych organów roślinnych...

31 stycznia - Warsztaty ekologiczne w  ZOO
Zajęcia w chorzowskim ZOO przybliżają dzieciom i młodzieży informacje o budowie i zwyczajach zwierząt z różnych terenów świata. Zapoznają się z wpływem środowiska życia na wygląd zewnętrzny zwierząt i ich sposób zdobywania pokarmu, poznają...

UWAGA: Korzystanie z wszelkich grafik, fotografii,  prezentacji, plików multimedialnych dozwolone tylko do użytku prywatnego i niekomercyjnego. Korzystanie w innych celach tylko za zgodą Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu lub innych właściecieli praw autorskich.

NOTICE: All graphics, photos,  presentations,  multimedia files are allowed only for private and non-commercial use. Using in other purposes only with agreement of Botanical Garden of City Zabrze or other copyright owners.